Lomholt Mail Art Archive

Index

Argentina

Cayc Graciela Gutierrez Marx Graciela Edgardo Marx Vigo Maria and Jorge Orta Nama Rupa Carlos Sanchez Edgardo Antonio Vigo Horacio Zabala

Australia

Pat, Richard Larter Daniel Maillet Tibor Papp Mike Parr Phillip and Jane Terry Reid Tane Robert Whyte Michael Wilding

Austria

P T Bergmann Hermann Grüber Peter Hiess Bruno Hoffmann David McLimans Hans Neuidal Jörg Schwartzenberger

Belgium

Jean-Pierre Benon Peter van Beveren Guy Bleus José van der Broucke Roger D'Hondt Dannydevos Hugo Durieux Charles Francois Johan van Geluwe ISELP Jack Keguenne Marc Klugkist L'Agneau Media Gallery Pow art 84 Proka Salon d'Art Guy Schraenen Dirk van Severen Thierry Tillier Kawiak Tomek Guy van der Troost Violetta Wynants Ghebart Xaffer

Brazil

Cesar Almedia Artdoor Arte Postal Artur Alipio Barrio Boletim Diario Joaquim Branco Paulo Bruscky Wir Caetano Wlademir Dias-Pino Fabio Diegoli Leonhard Frank Duch Engenho FBSP Bené Fonteles Diogo Fontenelle Martins Fontes Leni Maria da Silva Franco Tadeu Junges Eduardo Kac Karin Lambrecht Les Oiseaux Noirs Luis Odair Magalhaes J Medeiros Sergio Pena Fabiane Pianowski Walter Sebastiao Barbosa Pinto Gilbert Prado Joao Carlos Sampaio Falves Silva Jaldete Soares R Tiburtino Totem UFMT Universidade Federal de Mato Grosso Walter Zanini Avelino de Araujo Marcus do Rio

Bulgaria

Guillermo Deisler

Canada

A Gallery A Space Gallery Anna Banana Ron Benner Byron Black Kiki Bonbon Brad Brace R E Buff CAT Gallery CEAC Gallery Terra Candella Centre for Art Tapes Jennifer Clark Michael Duquette Béla Egyedi Eye Level Gallery Five-Cinq Aesthetics LtD Ken Friedman Richard Hambleton Normand Hamel Michael Hayden Dennis Hunkler Lina Jabra Gerald Jupitter-Larsen Istvan Kantor Wally Keeler Gary Neill Kennedy Susan King Tom Konyves Le Lieu Gallery Serge Lemoyne Amerigo Marras Richard Martel Rita Mckeough Musée d'Art Contemporain de Montreal Jack Nathanson Open Space Gallery Permanent Press Prime Video David Rahn Richard Raxlen Gary Rich Jayce Salloum Chuck Stake Lisa Steele Paul Till Edwin Varney Bill Vazan Tony de Melo

Columbia

La Tertulia Museo de Arte Moderno de Medellin

Cuba

Pedro Gutierrez Signos

DDR

MP Anker Dieter Brookmann Gerd Börner Deutsche Bücherei Jürgen Gottschalk Michael Groschopp Joseph Wolfgang Huber Birger Jesch Moritz Jesch Robert Rehfeldt Kornelia Röder Joachim Stange Mathias Tietke Ruth Wolf-Rehfeldt

Denmark

Eric Andersen Erik Bock Jytte Charleman Jørgen Christensen Kurt Christensen Jytte Cramer Lene Aagaard Denhart Tom Elling Henning Hall Henrik Have Hvidovre Kunstbibliotek Erling Jørgensen Per Kramer Tom Krøjer Niels Lomholt Rebecca Lomholt Steen Møller Rasmussen Mogens Otto Nielsen North Marianne Rønnow Carsten Schmidt-Olsen William Louis Sørensen Bent Værge

El Salvador

Jesus Romeo Galdamez InformAArte

England

Simon Anderson Arts Council of Great Britain Basement Gallery Tony Bradley Paul Carter Henri Chopin David Cobb Chris Crozier Robin Crozier Diane Dixon Angela Dolphin David Drummond-Milne Allen Fischer Fomt John Furnival ICA Hazel Jones Hans Koetsier Brian Lane Dirk Larsen David Mayor Paul Nicholson Alex Novak Ti Parks Michael Scott Reinhart Sevöl Pauline Smith Steve Wheatley Susan Young

Finland

Ana-Yrsa Falenius J O Mallander Malmstenin Timo Malén

France

Etienne Bellée Florence Bellée Julien Blaine Cairn Michel Champendal Michel Corfou Llys Dana Charles Dreyfus Gerard Duchene Annick Durban Espace Critique FIAG Ole Faurholt Hervé Fischer Frigo Henri Gifreu Carlos Ginzburg L D Haneuse Jöel Hubaut Pierre-Alain Hubert Lieux de Relations Pascal Mesnil Robert Morillo Rougier Moudou Franck Na Nebuleux Henri Niotou Nouveau Mixage Premontres Jean-Pierre Roche Alain Snyers Lucien Suel Jean-Paul Thenot Ben Vautier

Greece

Vlasis Rassias

Holland

Afzet Agora Gallery Franklin Alders Arno Arts Aart van Barneveld Arthur Berkhoff Bart Boumans Ulises Carrion Pier van Dijk Marten Ebbenhorst Henk Fakkeldij Cees Francke Piet Franzen Henryk Gajewski Gallery A Michael Gibbs Claudio Goulart Hetty Huisman Ruud Janssen Ko de Jonge Jacob Kromkamp Karen Kvernenes Hans van der Markt Raul Marroquin Bas van Noorden Remont Gallery G J de Rook Joseph Semah Ron Sluik Rod Summers Peter Sweenen The Tinklers Paula Vanes Jan W Vugts de Appel Gallery de Meervart Peter van der Meijden

Hungary

Fiatal Muveszek Klubja György Galantai Andras Lengyel Pecsi Galeria Istvan Sziranyi Fenyvesi Toth Arpad Endre Tót Gábor Tóth

Iceland

Patricia Celebcigil Magnus Palsson

Israel

Dov Or-ner

Italy

ARP Art in Opposition Marco Astorri Vittorio Baccelli Marcello Baraghini Vittore Baroni Gianfranco Barucello Giovanni Bava Gianni Becciani Lancillotto Bellini Giacomo Bergamini Annibale Bianchi Giampiero Bini Chiarlone Bruno CCV Patrizia Caligaris Maurizio Camerani Basilio Cascella Guglielmo Achille Cavellini Carla Augusta Cella Cineclubniagara Salvatore Commercio Comune di Pontassieve Betty Danon Ferruccio Dragoni Pablo Echaurren Flavio Ermini Giuliano Falco Silvio Ferrari Antonio Ferro Alfio Fiorentino Giovanni Fontana Frammenti Nicola Frangione Ubaldo Giacomucci Mario Giavino Gino Gini Mimmo Grasso Giampaolo Guerini Anna Guglielmi Capuano Guido Sergio Lagulli Serse Luigetti Ruggero Maggi Enzo Mancini Giancarlo Marchei Gin Carlo Martina Italo Mazza Enzo Minarelli Mohammed Maurizio Nannucci Nuusle Marie Orensanz Marco Pachetti Romano Peli Michele Perfetti Enrico Piva Filippo Poleggi Marisa da Riz Romana Mariapia Fanna Roncoroni Salvatore de Rosa Peppe Rosamilia Marco Sansoni Vincenzo Sparagna Adriano Spatola Umberto Stagnaro Studio Origa Enrico Sturani Rino Tacchella The Mental Traveller Antonio Tregnaghi Pietro Turco Maurizio Vitiello Gaspari Walter Matteo d'Ambrosio

Japan

Art Stage Artist's Union Takuji Azechi Ryosuke Cohen Haruo Higuma Yukata Matsuzawa Shozo Shimamoto Mieko Shiomi Mukata Takamura Keigo Yamamoto Tatsuo Yamamoto Robert Yanos

Korea

Kum Nam Baik

Mexico

Aqui Artes Visuales Cecilio Balthazar El Archivero Cesar Espinosa FMTC Aaron Flores Museo de Arte Moderno

Norway

Grethe Grathwol Marianne Heske Per Hovdenakk Helge Røed

Panama

Manuel E Montilla

Peru

Amnistía Internacional

Poland

Janusz Byszewski Henryk Bzdok Wojciech Cesarski Andrzej Dluzniewski Grzegorz Dziamski Andrzej Dudek Dürer Film Form Galeria Foksal Galeria Wspolczesna Galeria Znak Krzysztof Grzesiak Marek Janiek Henryk Jankowski Tomasz Konart Andrzej Kostolowski Anna Kutera Romuald Kutera Andrzej Kwietniewski Lodz Kaliska Rysard Lubowicz Lech Mrozek Fredo Ojda Piotr Olszanski Cezary Ostrowski Andrzej Partum Ewa Partum Yach Paszkiewicz Pawel Petasz Zygmunt Piotrowski Waclaw Ropiecki Maurice Roquet Piotr Rypson Tomasz Schulz Marie Spik Jan Swidzinski Roland Szefferski Zbyszek Terepko Triennale Rysunku Stanislaw Urbanski Maria Wasko Andrzej Wielgosz Miroslaw Wrobel

Portugal

Associacao dos Journalistas e Homens de Letras do Porto Mandragora Albuquerque Mendes Manuel Almeida e Sousa Teatro Iberico Fernando Vendrell

Scotland

Charlie Holmer Pete Horobin Fergus McLachlan

Spain

Francesc Abad Xoan Marin Anleo Arteder Balears Bar Gallery Bienal de Pontevedra Eugeni Bonet CDAA Jordi Cerdà Pablo Chaurit Dario Corbeira López Bartolomé Ferrando Gabriel Antonio Gomez Menchu Lamas Santiago Mercado Metronom Juan Pagan Francisco Javier Page Franc Palaia Joan Palou José M de la Pezuela Jaume Pinya Rafel Pocovi Poisson Soluble Gallery Charles Pujol Josep Maria Joan I Rosa SIEP Horacio Sapere Javier Campos Fernandes de Sevilla Andreu Terrades Juan Jose Esponosa Vargas Francesc Vives

Sweden

Bengt Adlers Hans Anders Ahlström Francois Bouillon Holger Bäckström Leif Eriksson Michael Eriksson Klang Ole Lambertsen Marten Lindblom Anders Ljungman Malmö Konsthal Mats B Peter R Meyer Moderna Museet Sune Nordgren Carsten Regild Bjorn Rosendal Lenke Rothman Jean Sellem St Petri VAVD Lars Vilks l'Etoile du Nord

Switzerland

Daniel Albert Art Power Bernard Bailly Josse Bailly Ecart Gallery Fred Forest Marc Hostettler Impact Gallery Verena Loeliger Noemi Maidam Jean Otth Jean-Marc Rastorfer Günther Ruch Jean-Claude Schauenberg Ruedi Schill Denis Schneider Andreas Schweizer Soft Art Press Janos Urban

USA

8x10 Art Portfolio A M Fine AZ5 Abracadada Al Ackerman Dennis Adams Art Maggots Art-Rite ArtFoot Artists' Pulp Backworks Bernard Banville Bertolt Bartok Ruth Bavetta K O Beckman Beef Tabloid John M Bennett Beverly B Stacey Blatt Mark Bloch Book Gatherings Bookworks Betty Bressi George Brett Michael Brodsky Gary Brown Ginny Brown Helen Brunner Charlton Burch Russell Butler Cabvolt Leslie Caldera Terry Cannon Captain Collage Carioca Carleton College Art Dept Castle Gallery Carl Chew Chicago Gallery Bruce Childs Lorette Waldman Christ Lori Christmastree David Cole Norman B Colp Commonpress no 50 Geoffrey Cook Richard Copy Mike Crane Ruth Cummings Sheril Cunning Cuttlefish Ben Davis Claudia De Monte M Defoe Ralph Delgado Delux Joe Demarco Dept of Fine Art Detroit Focus Gallery Docs Dogfish Irene Dogmatic Doug Jerry Dreva Tom Duffy Steve Durland Mike Dyar Gary Eleinko Sheila Elias Bill Ellis Dara Emers Tania Erlis John Fawcett Fiasco Bernard Fischer Pat Fish Sue Fishbein Leland Fletcher Anthony Foot Dave Forbes H Fox Harley Francis JoAnn Frank Joachim Frank Franklin Furnace David French Dan Fritts Gach Bill Gaglione Gahnif Ron Gasowski Jesse Glass Ed Glynn Gray Gallery David Greenberger HOB Gallery Sharon Hauser John Wick Havens John Held Scott Helmes George Hemphill Jon Hendricks Donna Henes M Hersh Dick Higgins E F Higgins Judith Hoffberg Davi Det Hompson Arthur Hopkins Tohei Horiike Suzanne Horvitz Ruth Howard Peggy Howell Michael Hyatt Hype World HQ IM M ART Gabriel Icaza Internationalist Art Invisible City Leavenworth Jackson John P Jacob Jade Ray Johnson Stacey Jones Edward Kaplan Kay and Jerome Karl Kempton Chris Killy Donald Kochi Richard Kostelanetz La Mamelle Mario Lara Bradley Lastname LeClair C L Lewis Ginny Lloyd Mary Ellen Long Tracy Lord MIT Corrinna Mabuse Richard Mackota Maris Gary Martin Tom McCuteheon Laurel McElwain Richard Meade Meanwhile Philip K Meany Tommy Mew Don Milliken Minoy Michael Mollett Moon Stephen Moore David Moore Charlotte Moorman Robert Morgan Mosula Musicmaster George Myers Louise Neaderland Northwest Artist Workshop Tom Ockerse Richard Olson Opal L Nations Tom Pack Peoples Republic of Poetry Teresinka Pereira Ursula Peters Michael Peven Picante Papers Carlo Pittore Edward M Plunkett Poster Brigade Robert E Priem Printed Matter Inc Private World Pro Fun Progressive Press Nora Prunty R Mutt Keith Rahmmings Cece Rainbow Ralph D Steve Random Recycled Reality Studio Richard C Richland College Bruce Roberto Robot Vegtable Marilyn R Rosenberg Rudolph Ruth, Marvin Sackner G Salomon Richard Saunders Ken Saville Scilla Shaw Frank Shifreen Shitfaced John Shown Julie Siegel Elena Siff Tom Silver Frank Sirq Claudia Smith Larry D Smith Al Souza Lon Spiegelman Rick Stanek State of the Art Sternodokz Carol Stetser Dia Stolnitz SubGenious Foundation Paul Sutinen Sweet Music Elisa Tan Mel Tearle Tentatively a Convenience Ian Teuty The School of Art Institute of Chicago The Surfer Robert Theobald Radford Thomas K Thompson Ruth Thompson Tinkerbelle Benedict Tisa Total Abandon Otto Tron Tweed Museum of Art Lynn Votaw Emmett Walsh Lawrence Weiner Chuck Welch Robert Welke Peter Whitson Whitson Gallery Bill Whorrall Wofford College Sharon Wysocki Allan Yost Geoffrey Young David Zack Zella Funck

Unknown

Unknown

Uruguay

AEBU N N Arganaraqz Jorge Caraballo Antonio Ladra Clemente Padin Wilmar Pereira

Venezuela

Dámaso Ogaz Carlos Zerpa

West Germany

Albrecht d Betina Ammer AnthroArt Archive Sohm Art d'Ameublement Rolf-Peter Baacke Andrea Backes Peter Below Ulrich Bernhardt Rene Block Bernhard Johannes Blume Werner Bonin Rudolf Bonvie Axel Brand Hans Brög Der Grune Hirschkäfer Die Tödliche Doris Hans Günther Dienst Filipe Ehrenberg Jürgen Elsässer Uta, Michael Erlhoff-Brandes FIU Allen Firter Steven Frank Klaus Peter Fürstenau Galerico Klaus Geiger Klemens Golf Klaus Groh Dieter Hacker Horst Hahn Werner Hannes Al Hansen Axel Heibel Petra Homeyer Petra Hummel Armin Hundertmark Hans Husel Dorothy Iannone Sylvia James Joe Jones Jacques Juin Hans-Werner Kalkmann Thomas Kapielski Kazuo Kataze Ulli Kattenstroth Jürgen Kierspel Martin Kippenberger Jürgen Kramer Hubert Kretschmer Peter Küstermann George Ladanyi Ekkehard Lory Bernd Löbach A Löbner Helmut Löhr Christoph Machert Andreas Mathyl Norbert Meissner Mertens und Mertens Minus Delta t Plus Henning Mittendorf Mixed Media Kees Mol Wolfgang Müller Bernd Olbrich Jürgen Olbrich Luciano Ori Georg Ozory Géza Perneczky Peter Pick Planstudio Siepmann Tommy Rinnstein Gerhard Rühm Elke Schmees Angelika Schmidt Friedhelm Schulz Jürgen Schweinebranden Kyoko Shimono Shvantz Fritz Stier Stiletto Thomas Thun David Treeck Dieter Treeck Timm Ulrichs Thomas Wessel Frank Zander Angela Zumpe

Yugoslavia

Berut Hlupic Radomir Masic Ivan Jelincic Merlin Jaroslav Supek Bálint Szombathy Andrej Tisma Goran Trbuljak Franci Zagoricnik